• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

Již XXXII. ročník šachového turnaje Memoriál Antonína Drvoty se uskutečnil v sobotu 14.5.2022 v Teplicích. Bylo to symbolické datum – právě ten den by Antonín oslavil 70. narozeniny…..zavzpomínat si a zahrát si pohodový turnaj přijelo na jeho počest 92 šachistů ze čtyř federací.

 

Letos se turnaj konal v klasickém květnovém termínu. Nebylo potřeba z virového důvodu přesouvat akci na září. A navíc to datově vyšlo hezky symbolicky. Hráči se nám přihlašovali průběžně, až se číslo zastavilo no devadesát dvojce. Přijeli reprezentanti ČR, Slovenska, Ukrajiny a Německa, konkurence byla v ženské i dívčí kategorii, k partiím usedlo i hodně žáků. Nejstarší hráč se narodil v roce 1930, nejmladší byl ročník 2014…..počítejte…

 

Vše bylo v den konání turnaje takové rozkvetlé, zalité sluncem, pohodové. Členové našeho oddílu všechno potřebné v hracím sále nachystali už v pátek, sobota patřila už jen péči o květiny…než začal klasický šrumec: přijede, nepřijede, má zpoždění, ještě je v autě, napište si mě, kroužím a hledám parkování. Nakonec si vše sedlo jak mělo a na startovní listině bylo krásně sudých 92 účastníků. Všem velký dík! A mohlo se slavnostně zahajovat.

 

Nejprve promluvil ředitel turnaje Radek Bayer. Přivítal velmi vzácného hosta, paní Boženu Mackovou, sestru Antonína Drvoty. Zavzpomínal na bývalého skvělého teplického šachistu, poděkoval partnerům, kteří turnaj podpořili. Pak už předal slovo hlavnímu rozhodčímu, Ing. Vladimíru Hadrabovi. Opět byla sestavena potřebná komise pro řešení sporů, a ta opět neměla žádnou práci, dík všem účastníkům. V přísálí už voněla káva, dovezli čerstvé chlebíčky, nalosování krásně klaplo, mohlo se začít hrát. Účastníky čekalo devět kol rapid šachu, devět soupeřů, často věku rozmanitého. Mezi hlavní favority patřili GM Omelja z Ukrajiny, krajan Honza Balín, Tomáš Vágner, FM Karas ze Slovenska…..mezi ženami se čekal souboj o zlato mezi Lucií Jínovou a Helenou Grussovou, napínavé to bylo mezi staršími žáky i žákyněmi. Samo jsme fandili našim, na startovce jsme mohli najít i deset zástupců pořádajícího oddílu.

 

A tak se hrálo a hrálo, dále celkem v pohodě a klidu, i diváci měli nachystané příjemné zázemí. Při zapisování jedniček, nul a půlek jsme si občas vyslechli perlu typu….tak jsem vyhrál a už jsem tu dnes naposled, už určitě nic nevyhraju (po 4. tole….) nebo tak som vyhral, zahral som na nej ten starý slovenský gambit, to tí mladí nepoznají (patrně to byl oný bazmek). Rozhodčí korzoval mezi stoly, dohlížel na hru žákovskou i velmistrovskou, pokud by měl počítadlo kroků, jistě by to nějaký ten kilometr celkem dalo. Doprovázející maminky fandily, podporovaly, nosily hráčům jídlo a občas i v Teplicích dobře pořídily v kategorii nákupů. Zázemí kolem Domu kultury je fajn, pár kroků od centra, obchodů nepočítaných. Během polední pauzy se tak dá stihnout vše potřebné……včetně přípravy cen na pódium, ať je vidět, že je o co hrát. Velký dík patří sponzorům turnaje, k hlavním letos patřili: statutární město Teplice, rodinný pivovar Bernard a firma Posters.cz

 

Někteří žáčci, zvyklí na sedmikolové Grand Prix jásali, že tentokrát neplatí sedm a dost, že je víc šancí na výhru….Občas si tu proti sobě zahráli partneři, trenér s žákem, oddíloví kolegové. Nejpočetnější rodinou byli tentokrát hosté z Bannewitz, rodina Peglau vyslala jednoho dospělého, tři žákyně a jednoho žáka. A tak od sedmého osmého kola začali horečně počítat své body hráči kolem 30. místa, tradiční prémie za 32. příčku podle ročníku konání vypadala opět velmi slibně. Na předních deskách se často hrálo velmi dlouho, průběžné vítězství se chvilku přelévalo tam, pak zase tam. Poslední kolo, nejdéle se hraje na první desce, jde tu o celkového vítěze…a dohráno, pořadí je jasné.

 

Vítězí GM Artem Omelja z Ukrajiny, 7,5/9, stejně jako druhý IM Kiril Burdalev. Bronz získává nejlepší ze sedmibodových, FM Marek Karas, reprezentující Slovensko.

Čtvrté místo a zároveň zlato mezi ženami – to je Lucie Jínová. Nejlepší z teplických je Jan Václavík, chvíli bojoval i o medaile, desáté místo je výborné. Pěknou cenu si odnesl Václav Kšána za 11.místo, jako jediný dokázal porazit pozdějšího vítěze.14.místo obsadil Martin Krutský z ŠK Teplice, pěkných 6 bodů, i on si došel na pódium pro cenu!

 

Nejstarším hráčem byl pan Milan Bartoň s Prahy, nejmladší byl prvňák Vojta Vlačiha z Povrlů, jejich věk si dopočítáte z informace viz výše….ten rozdíl mezi nimi je úctyhodný.

 

Mezi ženami se za Lucií umístily Helena Grussová, která kvůli turnaji vstávala ještě před ranním kuropěním a bronzová Dora Peglau. Květinu, ať už živou nebo keramickou, si nakonec odnesly všechny účastnice, v roce ženského šachu jsme měli slušnou účast šachistek, konkrétně to byly Lucie, Helena, Míša, Kamila, Linda, Lorena, Dora, Charis, Tereza z Teplic, Kačka a Tereza z Klášterce.  Inu cool girls play chess...

Nejlepší starší žáci: již zmiňovaný Jan Václavík, Artem Michno z Ukrajiny a Kuba Šťastný z ŠK Teplice. Nejlepší starší dívky: Dora Peglau, Charis Pegla a naše Linda Slívová, zároveň se stala i nejlepší mladší žákyní. Lindě se na „Drvotovi“ klasicky daří. Pro cenu si došla i šestá Tereza Hlinovská.

A medailistu jsme měli i mezi mladšími žáky, v první trojce byl dokonce jediný Čech: Artem Michno, Paul David Peglau a Jakub Maule! Velký úspěch pro Kubu!

 

Hráči z ŠK Teplice zabodovali i u cen jubilejních a kulatých. 32.místo nakonec obsadil…..Petr Slíva! Pokud by byl lichý počet, tak by nakonec býval ani nehrál, byl připraven párovat, no a hned si odnesl cenu převelikou.

Navíc mu bylo ctí, že jeho partie občas sledovala a v duchu analyzovala medailistka z MČR, dcera Linda. Takže nejtěžší tašky měly cestou domů asi rodiny Peglau a Slívových. A kulatou cenu za 80. místo získal Štěpán Jakoubek. A cenu dostaly i všechny ženy a dívky…..a všichni žáci 2004 a mladší….a i všichni účastníci, kteří si v závěru došli na pódium vybrat tu pivo od sponzora, tu čokoládu nebo fandícího kulišáka pro MS v hokeji.

Ještě doplním výsledky dalších domácích, 22. David Král, 46. Petr Šťastný…..o ostatních už jsem vlastně psala, medaile, ceny nebo prémie, inu dařilo se.

 

Ještě musím osvětlit, proč jsem si muže u prezence prohlížela od špičky k patě, obhlížela jim boty a organizovala psaní tajných značek u velkonohých…..v jedné z tašek z cenami byly dárkové vtipné ponožky vel. 43-46, nebylo by dobré, kdyby je získal mladší žák. Také jsem sledovala cestu nože, který byl v jedné dárkové tašce a uf, nezískal ho nezletilec, ale velmi vhodně stříbrná žena. Ta vyhrála i další speciální cenu, čaj s ohromným nápisem Gruss. Mládež si odnesla krásné značkové plakáty od sponzora turnaje, firmy Posters.cz, věnovali nám  Dobbyho, Hermionu, Hobita i jeden prsten, co vládne všem. Zletilci získali pěnivý nápoj od dalšího sponzora, pivovaru Bernard, u některých byl věk neurčitý a pro jistotu jsme požadovali občanku…..všichni z oslovených byli ovšem dávno dávno za osmnáctinami, jen tak mladě vypadají! Dvacítka účastníků si odnesla originál, který nelze nikde koupit, keramické zápichy ve tvaru šachové figurky. A jeden si odnesla i paní Macková, jako připomínku turnaje, který už 32 let nese jméno jejího bratra, výborného člověka, úspěšného šachisty a fajn kamaráda. Nechybělo ani její každoroční vzpomínání s Petrem Šťastným na staré šachové teplické časy.

 

Výsledky najdete zde

Fotky si můžete prohlédnout zde

Tak zase za rok, při třiatřicítce!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře  

+2 #1 Vladimír Hadraba 2022-05-17 11:58
Jako hlavní rozhodčí chci poděkovat všem účastníkům za sportovní přístup ke hře a korektní chování. Kromě běžných technikálií (nemožné tahy) jsem nemusel nic jiného řešit.
Citovat