• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

Během víkendu 10.-12.6. (no tak dobře, pátek je jen takový poloviční víkend, ale pro tentokrát jej tam zařadíme) se v Jihlavě konalo Mistrovství České republiky družstev mladších žáků v šachu. Podle aktuálních postupových pravidel reprezentoval náš kraj jen jeden oddíl, vítěz krajského přeboru, a tím byl…..ŠK Teplice. Akci pořádal oddíl pražský, ale pro geografickou spravedlnost vybral jako místo konání Jihlavu.

Na Vysočinu jsme vyslali tým přesně ve složení, které si vybojovalo krajské zlato, tedy Linda Slívová, Tymo Bytko, Tonda Bartoš, Matyáš Dušek (host z Jirkova, od Jirásků), supermladší Jakub Maule a Pham Quang Nam Phong – David. Všichni musí být narozeni 2010 a později, jeden 2013, v týmu musí být minimálně jedna dívka, to vše jsme splnili. Trenérem výpravy byl Petr Slíva, který je také autorem následující reportáže z akce z pohledu šachového:

 

,,Na MČR jsme jeli jako mladé družstvo, které - až na Lindu - může hrát ve stejné sestavě ještě další dva roky. Úspěchem pro nás byla již samotná kvalifikace do Jihlavy, MČR pro nás byl křest ohněm a sbíráním zkušeností. Tréninky v klubovně je věc jedna a tvrdé souboje naostro je věc jiná. Jedno se bez druhého neobejde.

Už během prvního kola jsem při pohledu na naše mladé ratolesti běžel zkontrolovat propozice, jestli nejsme na MČR v šachu bleskovém. Dle propozic to byl opravdu rapid. Kapitánem našich "blitzařů" byl jednoznačně Tymo, který dokázal pár partií zakončit s vícero nastřádanými minutami na hodinách než na začátku mače! Ale Davídek, Kuba, Matyáš se nechtěli nechat zahanbit a také sázeli jeden tah za druhým tempem nevídaným. Která diagonála je pro mého střelce lepší? Nelezu do vidličky? Proč hrál soupeř svůj poslední tah? Která moje figura ještě nehraje? Na takové otázky při blitzu prostě čas není, a to je velká škoda. Chválím Tondu, který se povětšinou udržel a tahy pečlivě zvažoval.

 

Linda si hrála svůj turnaj, první desku odehrála se ctí, partie jako obvykle dohrávala ve ztichlém sále, zatímco my už dávno na trávníku čutali do balónu. I ty remízy byly bojovné a hrané do koncovek (až na jednu výjimku, kdy "zápas už byl stejně rozhodnutý a já jsem se těšila na večeři"). Nejcennější byly její výsledky proti ostříleným borcům z Opavy a Polabin, účastníkům nedávného těžkého MČR v Luhačovicích. Tymo má svoji sílu, za poslední rok se hodně zlepšil, jen tak dále! K dalšímu zlepšení stačí malý, ale velice těžký krok - zpomalit. Na krajské úrovni ještě partii s přehlédnutou figurkou otočíš, na republice už to na druhé šachovnici otočit nejde, naráží se tu na zkušené hráče, kteří už jednu jedinou chybu potrestají. Takže Tymo, trénuj jako doposud, příští rok tě už čeká deska první! Tonda na třetí šachovnici ukořistil 4.5 bodu, velice slušný výsledek! Trenéři nemohli sledovat celé partie, ale tipuju, že Tonda měl z našich mládežníků nejmenší počet přehlédnutí. Náš host Matyáš, Kuba a David se rvali v každé partii, někdy to vyšlo, jindy ne. Zkouška ohněm, první velký turnaj, cenné zkušenosti!  Všichni tři mají šachové myšlení, o tom není sporu! Pro celé mužstvo platí: trénovat s trenérem i sám, hrát proti soupeřům i počítači a velmi důležité - na každém tréninku pilovat jednoduchou taktiku! Jedno - a dvoutahové úlohy, odtahy, vidličky, mat na poslední řadě, dvojí údery...Tam nás to pálilo nejvíc.

 

Na závěr musím ještě pochválit Davida za velmi dlouhou partii hned v 1. kole proti zkušené Vanesse (na konci turnaje 7.5 bodu, vítězka šachovnice!) - odehrál ji přemýšlivě, až do věžové a poté pěšcové koncovky. Po celou dobu jí nepustil ani pěšce navíc. Na moji otázku, kdo z nich nabídnul remízu, vyhrkl: "Nikdo, zbyli nám jen králové." Tak má bojovná partie na MČR v dresu ŠK Teplice vypadat!“

 

 

 

A teď ještě postřehy nešachové, sestaveno podle zážitků doprovázející maminky Magdy Mauleové:

... ubytování bylo pěkné, strava – no večeře jak ze školní jídelny, většina jídel přesolená. Snídaně vylepšovaly celkový dojem, ty byly parádní! Organizátor se strašně moc snažil, aby všechno klapalo, ale občas se nedařilo. Nějaké problémy se vyskytly už při ubytování (u nás naštěstí jen kosmetické, dohledávaly se naše stravenky a jeden pokoj nebyl připraven, ačkoli recepční tvrdila, že je). Občas bylo všechno v časovém skluzu, partie začínaly o 15 nebo i o 30 minut později. Doprovodný program byl  nachystaný bohatý, ale nedal se při šachové hře  stihnout. Zázemí pro nás čekající na hráče sestávalo z dvou křesílek pro cca 20 lidí, Lence (pozn.: Bartošové, druhé doprovázející mamince) se jedno podařilo ukořistit, je to holka šikovná!  Jinak atmosféra byla fajn, pro děti byla k dispozici travnatá plocha, kde se mezi partiemi mohly protáhnout s míčem.

 

Perličkou naší výpravy byly rošády s postelemi…. (teď prozradím tajemství děsně tajný, Tymo chrápal). Neustálými výměnami postelí, kdo kdy kde bude nocovat, si chlapci procvičili kombinatoriku…

 

Páteční oběd proběhl ve Strahovské restauraci, ceny byly mírné a obsluha vstřícná.

Celý šachový výlet jsme zakončili prohlídkou ZOO, kde jsme se zasekli, dětem i dospělým se to moc líbilo, byla tam ukázka dravých ptáků a další a další zajímavosti. Hodně nás k návštěvě zlákala přednáška i s účastí některých zviřátek, kterou pro nás pořadatel připravil na páteční večer.

Celkový dojem dobrý!

 

A ještě doplním výsledky – naši byli nasazeni jako 23. družstvo, nakonec skončili na 25. místě…3 zápasové výhry. Tepličtí ani jednou nedostali kanára, jedna z proher byla ta nejtěsnější. Zazářila Linda na první desce, 7/9, 5 výher a 4 remízy, 50% uhrál Tonda.

 

Výsledky najdete zde

 

 

Inu tož dobré. Podle aktuálních pravidel bude za rok z našeho kraje postupovat opět jedno družstvo, krajský přeborník. Linda hrála mladší žáky naposled, Kuba už za rok přejde z kategorie supermladší do „jen“ mladší.

 

Moc a moc děkuji všem účastníkům mistrovství republiky, tedy Lindě, Tymovi, Tondovi, Matyášovi, Kubovi a Davidovi!! Díky za snahu a bojovnost, dík za body a půlbody. Ono ohromným úspěchem je už se na takto prestižní turnaj probojovat. Na zpomalení u desek od dvojky níže zapracujeme…. Moc děkuji i Jakubovi Hovorkovi, který byl připravený naskočit do týmu, kdyby se u základní šestky cokoliv přihodilo, držel pohotovost až do prvních tahů turnaje.

Ohromný dík patří dospělým členům výpravy, Petru Slívovi, Magdě Mauleové a Lence Bartošové za rozbory, analýzy, dopravu, nepřetržitou péči o naše žáky, ať už při šachových partiích, míčových hrách o pauzách, doprovodném programu, při ubytování a stravě…..díky!!

Díky dalším členům klubu za tréninky talentů, za organizaci naší účasti, dík Jirkovi Jiráskovi za tréninky našeho hosta Matyáše.

 

Ohromný dík patří partnerovi akce, který účast našich borců na MČR podpořil finančně, tedy Nadačnímu fondu Severočeská voda, děkujeme!

 

Tak a tímto máme seznam všech položek turnajů žáků v sezóně 2021/2022 odškrtnutý, sláva. Tak hezké léto všem hráčům i trenérům, nezapomeňte se o prázdninách věnovat šachu!

Komentáře  

+5 #1 Jirka Jirásek 2022-06-15 19:10
Matyáš se vrátil z Jihlavy celý nadšený a to je důkazem, jak bezva parta se tam vytvořila. Moc za to děkuju Velkému učitelovi Petrovi a doprovázejícím maminkám, je to určitě hlavně jejich zásluha. Doma jsme radostně vítali každý ukořistěný bodík i půlbodík, protože už samotnou účast na MČR jsme brali jako velký úspěch. Tři zápasové výhry, jedna supertěsná a jedna těsná prohra a žádný kanár, to je na poměrně ještě nezkušené družstvo nádhera. Základem úspěchu samozřejmě bylo, že Linda ustála první desku prostě úžasně, byť se Petr zuřivě snažil moc ji nechválit :lol:
Citovat