Systém psaní reportáží může být různý, třeba nudná klasika typu: něco se stane - napíšu článek - vymyslím titulek. U Krajského přeboru mládeže v rapid šachu 30.3. to bylo ovšem jinak: vymyslela jsem titulek - pak se to stalo (však jsem hráčům nanesla, jak musí v turnaji skončit, když už mám ten titulek) - píšu článek. Velký dík tedy našim Elkům, tedy Lteamu Lada - Linda - Lucie, ale i všem teplickým klukům, kteří v sobotu hráli, bojovali a bodovali, případně i zacinkali!

Krajský přebor v rapid šachu je trochu jiný turnaj než Grand Prix. Kategorie jsou tu po dvou letech, chlapci a dívky se vyhlašují zvlášť, mohou hrát jen registrovaní z Ústeckého kraje. Potkají se tak spolu zase jiní soupeři a kromě pohárů a medailí (no fakt, poháry byly i pro dívky!) se v kategoriích H10, D10, H12, D12, H14 a D14 bojuje o postupy přímo na MČR. Z každé z těchto kategorií postupuje bohužel z našeho regionu vždy jen jeden, vítěz. Ty jo, já už jsem tak stará, že pamatuju mnohem více postupových míst pro tenhle kraj, taky dlouhý soupis přímých postupů za úspěch na minulém MČR.....fotka krajské výpravy tenkrát vypadala asi jako fotka plně obsazené školní třídy....(naštěstí tu máme Vládíka Veverku a Vojtu Goreje, kteří ty přímé postupy aspoň v jedné kategorii zajistili). Souboje tak byly v sobotu líté a infrktózní, když jízdenku na republiku urve vždy jen ten zlatý.

Na KP do Postoloprt se mi přihlásila celkem dost početná výprava......jen v samotném závěru to trochu prokosily viry. I tak nás bylo 11 z cca 57 hráčů, krásně se na to číslo dívá. Souboje bývají ošidné, při relativně malém počtu účastníků, hodně to ovlivní i pokud je počet hráčů lichý. Dost tu záleží na losu, na úsudku, který musí být rychlý, ale zase ne moc rychlý....

Kategorie H8, D8, H10 a D10 hrají společný turnaj, vyhlašují se zvlášť, ale pokud by se osmička probojovala před desítku, postupuje osmička. Tady jsme měli dvě reprezentantky s ambicemi nejvyššími a zlatými, Lucku Očenášovou v D8 a Lindu Slívovou v D10.
Lucka k turnaji rozhodně nepřistoupila ve stylu.....z D8 jsem nejlepší a hotovo...., ale bojovala a hrála krásné partie tak, že by bednu získala i v desítkách, pokud by se to slučovalo. První bod získala za volný los a pak se rozjela.....porazila kámoše a věčného soupeře Kubíka (bodovala s ním poprvé), jeho tatínek to prý odnesl drobnou zdravotní komplikací.....kdepak podcenit Lucii! Dále porazila Martina z šachové rodiny a v posledním kole Aničku z Žatce....nakonec 4/7! Zahrála si i s účastníkem ME Vojtou a i partii Lucka vs. Linda trenéři obdivovali.

Lucinka skončila jasně první v D8 a ve společném pořadí D10 by obsadila druhé místo....nádhera, zatím nejlepší turnaj, který odehrála. Samozřejmě je stále ze všech soupeřek nejmladší....

 

Linda v D10 měla jasný cíl, postoupit z prvního místa na republiku. První dvě kola jasná výhra, i když s Vaškem Veverkou hráli dlouho a dlouho a končili mezi posledními.....Linda Vašíka chválila, jak se za poslední půlrok zlepšil. Počítač pak Lindu nešetřil, samo jí dal dva nejsilnější kluky.......Linda odvrátila útočné hrozby Lucky, ale pořád jí losovali další a další silné kluky, adepty na medaile, žádný volný los, jako dal počítač ostatním konkurentkám. Linda si ale dokázala vše zkušeně ohlídat, propočítat a a odehrát tak, aby jí první příčka neunikla! Nakonec 4/7 s jasně nejvyšším pomocným hodnocením ze všech šachistek a zasloužený zlatý pohár a postup! Gratuluji! Pro Lindu byl mírným problémem termín konání turnaje, dost brzy po MČR v klasickém šachu, kde byl delší čas na přemýšlení. Linda začíná být specialistkou na dlouhé partie, to je samozřejmě jen a jen dobře, dokázala si ale poradit i se změnou času (typické pro tento víkend) a nakonec všechno skvěle zvládla. Další zlato pro Teplice.

 

Lada Semová v D14 chtěla také zlato a postup, navíc jsem teda hlavně potřebovala uplatnit ten titulek, co už jsem měla vymyšlený....Ladin úkol byl jediný, vyhrát. Soupeřka tedy byla jediná, ale velmi dobrá.....Eliška ze Štětí. Tahle kategorie byla i plná kluků, kteří se rvali o postup hlava nehlava, holka neholka....Lada první dvě kola vyhrála a počítač jí pak samo začal sázet favority. A ne ledajaké, pozdější medailisty a navíc ještě výborné šachisty z Teplic.....občas mi přední desky čtrnáctek připomněly oddílový přebor....Lada vybojovala 4/7 a díky o dost vyššímu pomocnému hodnocení bere zlato a taky postupuje na republiku! Gratuluju!

A díky všem třem našim dívkám, že vyhrály a vylepšily nám všem tuhle rapidovou sobotu!

A teď kluci, taky zacinkalo. Vezmeme to podle věku.

V H12 nastoupili Kubík Češpiva a Filip Očenáš. Samo je program během turnaje posadil i proti sobě, potvora jedna potměšilá.....Kluci mají každý jiný styl hry......nakonec ve výsledkové listině skončili docela blízko u sebe. Kuba, to je klid, pomalá promyšlená hra, spíš mu sedí klasické partie, výborně ale hraje i rapidy. V Postoloprtech to byly 4 body, sledovala jsem Kubíkův šachový koncert, vítěznou koncovku proti zlaté dívce Kačce. Kuba přesně obhájil své nasazení.
Filip je zase spíš blicař, který ale dokáže i pro něj moc pomalé rapidy. Začal parádně, remíza s jedním z adeptů na medaili, výhra proti silnějšímu.....Filip hraje nápaditě a dokáže vytěžit i bod z horší koncovky, jen by to chtělo občas mírně zpomalit...nakonec 50%, tedy 3,5/7 a posun o dvě místa nahoru oproti nasazení....Kuba skončil 8. a Filip 10, tedy oba v první půlce, oba s vyšším výkonem než je rating.

V H14 jsme měli hned 5 zástupců, společně se tu sešel ročník 2005 a 2006, takže řežba. Honza Václavík je zrovna ten mladší ročník a našel nakonec jediného přemožitele, údlického Šimona - pro jeho trenéra: my to píšeme podle oddílové příslušnosti, ne podle bydliště :-) :-) Honzík získal za 6/7 stříbrnou medaili, gratuluju! Čtrnáctky bude hrát i za rok.
Dominik Hübl sehrál asi svůj nejlepší turnaj v rapidu. Porazil favoritku Ladu, jednoho z adeptů na postup bronzového Jirku....pokud by v posledním kole vyhrál, bral by třetí příčku Remíza nakonec znamenala také velmi dobré čtvrté místo. A hned pátý skončil právě Dominikův soupeř z posledního kola, Jonáš Burger, který se také snažil a bojoval a získal výborné 4 body. Pohled na pódium v H14 byl pěkně žlutomodrý, pro Teplice druhé, čtvrté a páté místo.

Pro kluky to bylo zdálo se mírně ambivalentní, na jedné straně radost, na druhé straně hlodavý šachový skřítek......nemohl jsem být přece jen o příčku výš?
Svůj asi nejlepší rapid odehrál Vojta Vaněrka. 4/7 a osmá příčka, skok nahoru. Co je ovšem důležité, trenér Radek Bayer chválil Vojtovu hru, hlavně proti bronzovému Jirkovi, radost sledovat, důležitější než konečný výsledek. Vojta po posledním kole a čtvrté výhře - tentokrát proti Maxovi - jen zářil, byl právem spokojený.
Péťa Vyslyšel sehrál patrně dva rozdílné turnaje. První půlka, 3/4, dobrý hra a důležité body. Pak se ale chess-results rozhodl, že Petrovi nasází už jen jiný level a připravil soupeře ve sledu.... zlatý Šimon - zlatá Lada - bronzový Jirka. Petr si zahrál vysoko, s kvalitními soupeři, dobrý turnaj. I když bohužel tahle kategorie často připomínala fakt ten oddílový přebor, no oba nám pak vyhrát nemůžou....

Pro účastníky H14 tu mám šachový test:
Kdy je partie vyhraná?
a) když dostanu soupeře, který má ELO nižší než já
b) když mám víc figurek
c) když mám lepší pozici
d) když mám lepší čas
e) když si rozhodčí zapíše do výsledkové listiny u mého jména 1

A až tohle budou vědět, může jim ještě pár půlbodíků nebo i bodíků přiskákat...... :-)
Každopádně všem našim z H14 gratuluju k výkonům a k dobré hře, další radost pro Teplice.

Zástupce jsme měli i v H16, tady už se nehraje o postup, ale o prestiž, poháry, radost.....MČR je pro šestnáctky otevřené. No ale když už někdo v KP boduje a má medaili, měl by na tu republiku jet. A to se týká i Nikity Kovala, který uhrál stejně jako Honzík 6/7.

Obsadil stříbrnou příčku, získal krásný pohár a budeme sledovat, kdy vyjdou propozice na MČR: tam ostatně může jet i Honzík, i Lada, společné H18 si může zahrát Radek a H20 naposled třeba i Martin Krutský....to už fantazíruju, počkáme na ty propozice. Nikitovi patří taky velká gratulace!
Zlato v H16 získal za 7/7 náš host z KPDSŽ Lukáš Lieber a tomu jsem účast na republice rovnou nařídila, snad poslechne ... :-)

Uf, náročné to bylo, podle počítadla mých kroků jsem jen v hracím sále splnila svůj denní limit, jak jsem pochodovala stylem....tohle musím vidět.....rychle pryč, nemám nervy na to koukat.....
Velkou oporou celé teplické velké a úspěšné výpravy byl hlavní trenér a vedoucí Radek Bayer, hráčům sděloval své poznatky k partiím, chválil, někdy vycinkal, jak kdo zrovna zasloužil, díky! O hráče se starali i řidiči a fanoušci našich Pavlína Semová, Alena Očenášová a František Češpiva, od třetího kola byl naší oporou i Petr Slíva. Všem moc a moc díky! Já tentokrát rozdávala osvědčené lipo a připomínala hlavně dívkám, že už mám ten titulek, tak ať mi ho nezkazí.....a klukům jsem připomínala, že i pro jejich úspěchy bude v titulku místo.....jo a díky Kamile, která vše sledovala na chess-results při učení se ne zkoušky (doufám dcero! :-) ) a posílala průběžné gratulace pro všechny naše šachistky.

Suma sumárum, 3 zlata z 9 udělených, tedy nejúspěšnějším oddílem je ŠK Teplice. 2 postupy na republiku z 6 udělených, Linda a Lada! Žádný další oddíl dva postupy nezískal.... Dvě stříbra, Honza a Nikita. Dvakrát pódium, Dominik a Jonáš. Velikánská radost: Radek, Pavlína, Alena, Petr, Lenka a další a další dospělí trenéři, rodiče, fanoušci.....

Výsledky všech kategorií najdete zde

Odkaz na fotky (jen z mobilu) najdete zde

Fotografie od pořadatelů, tedy otce a syna Ulrychových, najdete zde

Úkoly pro další období jsou jasné - trenéři budou dále trénovat, mladí šachisté hrát a učit se, rodiče podporovat a já protože nic šachového neumím, naučím naše kluky, že výraz .....prohrál jsem nad Pepou....se v češtině fakt neříká, trhá mi to uši.....a to bych pak neslyšela ten ohromný potlesk, když si tepličtí žáci jdou na bednu pro medaili!

 

PS 1 ....nad někým lze pouze vyhrát.....ono nad někým nejde ani remizovat....čeština!

PS 2 ....v testu, stejně jako většinou v autoškole, je správná ta nejdelší odpověď

PS 3 ....krajský termínový kalendář dal bohužel proti sobě MČR do 8 let a KP v rapid šachu......Lucinka si tak musela vybrat a je vidět, že si to zvolila dobře!

PS 4.....v Postoloprtech bylo fajn, káva, čaj, bábovky, dobrý oběd, poháry i medaile, pravá bedna......ještě sehnat někde ztlumovač  hluků v sále a bylo by to 101%

PS 5 ...jo a hlavní zpráva dne v hracím sále byla samo ta, že chomutovští piráti porazili Jágra, zeptejte se na to předsedy KM :-)

PS 6 ..autorem krásných fotek je Petr Slíva, fotky z vyhlášení D14 a H16 jsou od pořadatelů

 

Komentáře  

+3 #1 Radek Bayer 2019-04-01 18:08
Musím "naše" děti pochválit. Především za bojovnost. Nejvíc prestižní byly právě souboje mezi sebou, tam si nedarovali ani suchou kůrku chleba. Byl jsem rád, že paní Spravedlnost nakonec opravdu zasáhla, jak Linda, tak i Lada zaslouženě vyhrály své kategorie. A Lucka mě příjemně překvapila, její útočné šachy mají řád. Z kluků bych vyzdvihl výsledek Dominika, je vidět, že když se na partie soustředí, tak se výsledky dostaví. Chce to ale vydržet po celou dobu turnaje. To stejné platí pro ostatní. Věřím, že se budete dále zlepšovat.
Citovat
+4 #2 František Bublík 2019-04-02 00:06
Ty naše holky Ladu a Lindu začínám tiše obdivovat ... za chvíli to bude jako v tenise - holky úspěšnější než chlapi :-)
Citovat
0 #3 paintrain 2019-07-04 20:53
hello everyone yeah nice tourney the girls are good man.
Citovat