• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

Ano, je to tak, 2. ročník Srbického rapidu se stal votvírákem sezóny 2017/2018. Ideální místo pro rozehrání, také toho využili mnozí účastníci Openu v Kadani, MČR v rapid šachu mládeže v Mostě, hráči soutěží družstev….. Tempo bylo stanoveno na 2x15 minut + 5 vteřin za provedený tah a nikomu nekleslo žádné ELO, hrálo se hlavně pro radost. Na startu se nakonec sešla rovná padesátka hráčů, z toho dokonce 2 ženy a 5 žákyň!

 

Hlavními favority byli podle mě Ing. Vladimír Hadraba, výhodou pro něj bylo takřka domácí prostředí, a Jirka a Aleš Horákovi – loni v Srbicích zvítězil Michal Horák z Mostu, takže je vidět, že Horákovým se na tomhle rapidu daří. A pak silní děčínští hráči, Helča Grussová a další a další….. přijelo i hodně žáků, šachisté z našeho hraje od Děčína po Klášterec, silnou výpravu vyslal i 1. Novoborský ŠK.

V čase přesně podle propozic odstartovali ředitel turnaj Radek Bayer a rozhodčí Palo Kufel první kolo a už se hrálo. Dařilo se třeba Petrovi Grussovi, po vyhraných partiích se dostal tak vysoko, že dokonce usedl proti vlastní dceři Heleně, jedné z favoritek J Pěkné partie hrál i Petr Šťastný, na předních stolech byli k vidění zajímavé partie děčínských, Honza Václavík s Ladou Semovou potrénovali se silnými na příští týden, na republiku v rapidu.

 

No jestli já něčemu nerozumím, tak jsou to šachové tahy. Ale jestli já něčemu rozumím, tak je to domácí vepřový guláš. Však můj rod pochází ze zemědělské oblasti a dodnes umím škvařit sádlo, šprejlovat jitrnice, i krvavou polívku navařím….bacha na mě! J No a jako znalec poměru koření a dalších tajemství šéfkuchařů můžu prohlásit, že vepřový guláš, servírovaný šachistům k obědu, byl vynikající! Skvostný!

 

Po obědě už šlo do tuhého, závěrečné boje přinesly rozuzlení, kdo bude vítězem 2. ročníku Srbického rapidu. Vážným adeptem byl Aleš Horák, jenže v posledním kole mu los vybral soupeře nejtěžšího, Jirku Horáka. Souboj generací nakonec dopadl smírně a když se tak dva prali, třetí Ing. Vladimír Hadraba, zvítěziv nad Helenou,  se smál….. příčky na bedně si rozebrali tři šestibodoví, turnaj vyhrál Vladimír, stříbro bral Aleš a bronz Jiří.

Bramborová medaile Helči měla zlatý odlesk pro nejlepší ženu turnaje, stříbro v kategorii žen získala Jana Jínová z Nového Boru.

 

Nejmladším šachistou byl Jegor Francev z 1. Novoborského (nar. 2012!), nejmladší účastnicí domácí, pětiletá Lucka Očenášová. Bitva se tentokrát strhla v kategorii nejstaršího účastníka, rozhodovaly měsíce, speciální šachovou cenu si odvezl Jaroslav Purkyt z děčínského oddílu.

 

Pořadatelé v propozicích slibovali ceny do 30. místa, ale všichni už vědí, že teplické akce mají vždy nějakou tu přidanou hodnotu navíc…… Ceny si tedy odvezlo i nejlepších 5 žáků 2003 a mladších a nejlepších 5 žákyň. Zlato putovalo v těchto kategoriích na Novoborsko, zvítězili Matěj Hurtík a Nikola Kulašová. Stříbro získal Lukáš Lieber, náš host v turnajích starších žáků a domácí Lada Semová. Bronz získali Pavel Šmíd a Eliška Jirotová, další účastníci MČR v rapidu 9.-10.9. No a nakonec si věcnou cenu odneslo všech 50 účastníků turnaje, sponzoři, děkujeme!

 

A jak se dařilo domácím? Zlatě zazářil Ing. Vladimír Hadraba, do první desítky se probojoval ještě pětibodový Petr Šťastný. Ladislav Kudrlička získal 4,5 bodu a Milan Křehla 4. Honza Václavík, Radek Škuthan, Dominik Hübl i Filip Očenáš  uhráli po 3 bodech, Lada byla stříbrnou dívkou, Jakub Češpiva a Martin Skála získali 2 body. Vojta Kufel byl nejlepším hráčem turnaje, který je zároveň i obyvatelem přímo Srbic. A Lucku, nejmladší účastnici, všichni obdivovali za její statečnost a za pěkné tahy proti hráčům silnějším a o mnoho vyšším!

 

Výsledky najdete zde

 

Na turnaj se přijeli podívat i diváci, kteří si nakonec střihli i nějakou tu cvičnou partii, třeba Vojta Stránský nebo Martin Vlasák, k šachovnici usedl i Jirka Šťastný, funkčně otec a řidič výpravy.

 

Fotky najdete zde

 

Díky, díky, díky všem pořadatelům, organizátorům a fanouškům, díky všem hráčům, divákům, rodičům, díky doprovodu a pomocníkům! Turnaj byl opět pohodový, sešli se šachoví přátelé…..tož ať celá následující sezóna klapne jako Srbický rapid 2017!