• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

I letos je vše covidově jiné, a tak se tradiční sobotní květnový turnaj hrál přesunutě až  jako zářijový nedělní. V Domu kultury Teplice se sešla osmdesátka šachistů, v rapidovém tempu zvládali zajímavé tahy i přátelské hovory nad kávou. Hrálo se, vzpomínalo, jásalo že se konečně vidíme naživo, bojovalo o trofeje….a tak to má být.

 

Pořadatelské duo Radek a Radek (tedy ředitel turnaje Bayer a rozhodčí Škuthan) si užilo spoustu práce a příprav už před vypuknutím šachových zápasů. I během prezence si vycvičili odolnost svou i chess-resultsovou, někdo dobíhal v minutě dvanácté, někdo se zvládl odprezentovat a na turnaj následně nepřišel…inu vše se přelosovalo, vyřešilo a mohlo se začínat. Při slavnostním zahájení si šachisté i diváci zavzpomínali nejen na Antonína Drvotu, skvělého šachistu i člověka, ale letos i na Josefa Obršála, který nás před pár dny opustil. Pan Obršál býval předsedou našeho oddílu a v minulosti i několikrát řídil právě turnaj Memoriál Antonína Drvoty.

 

A pak už všichni účastníci vytvořili šachovou bublinu a pustili se do soupeřů. Někdo vyhrával rychle, jiný vymýšlel vítězný tah na pár vteřinách. Těm rychle vyhrávajícím (nebo i prohrávajícím) byla odměnou možnost posedět a popovídat si v předsálí u občerstvení s přáteli, od kterých nás na delší dobu oddělil ten zatrachtilý virus. A každý z účastníků zažil během turnaje tu radost, získat nad soupeřem bod.

 

Relativně brzy se vytříbila skupinka vedoucích hráč, kteří se na předních stolech utkávali o vedení v turnaji. Na prestižních šachovnicích se střídali Burdalev, Rubeš, Mikeš, Toman, Karas, Kozák, Jínová, Hadraba…. Nejčastěji vedl IM Kirill Burdalev z Dopravního podniku Praha, občas se na špici dostali těsně Honza Mikeš nebo Ondra Toman…ovšem hraje se až do posledního tahu devátého kola.

Zlatá trofej tak obrazně putuje do Kroměříže, ale fakticky zůstává v Teplicích, protože závěrečnou výhrou si 1. místo za 7,5 bodu zajistil FM Jan Rubeš. Stříbro získal Honza Mikeš (Šachový klub Teplice) a bronz FM Marek Karas (Slovensko), oba 7 bodů.

 

Za nimi se seřadila skupinka hráčů se ziskem 6,5 bodu v pořadí Kirill Burdalev, Vladimír Hadraba, Ondřej Toman, Matěj Hurtík a David Král. Blahopřeji členům našeho oddílu Vladimírovi a Davidovi ke skvělému úspěchu, první desítka se cení! Do dvacítky se probojovali ještě Ladislav Kudrlička a Honza Václavík, ten se dobře umístil i mezi juniory.

 

Letos byla naprosto výjimečná konkurence v kategorii žen, kterých se tu včetně juniorek sešlo celkem 16! A kdo by před turnajem řekl, že nejvíc cen si odnese dívka, narozená v roce 2008…..Od oka jsem si tipla, že za prvních 20 ročníků nehrálo memoriál ani dohromady tolik žen a dívek, jako se sešlo v letošním ročníku. Do posledního kola nebylo jisté medailové pořadí v ženské kategorii….tři nejlepší nakonec získaly po 6 bodech, zlatá Lucie Jínová, stříbrná Dora Peglau ze SRN (právě ona je ročník 2008) a bronzová Helena Grussová. Ono vůbec při vyhlašování speciálních kategorií nejčastěji zaznělo příjmení Peglau….Dora byla nejlepší i mezi juniorkami, i mezi žákyněmi….i s juniory by si poradila, však skončila celkově 12! Nasazená byla padesátá…další ceny získaly v dívčích kategoriích i její sestry Charis, Sarah a Lorena.

A nejlepším chlapcem mezi mladšími (2008 a ml.) byl Paul David Peglau….za ním pak Petr Mikoláš a Kuba Jindra. Ještě doplním, že nejlepším juniory byli Matěj Hurtík a Filip Dolenský a mezi nejlepší mladší dívky patřila bronzová domácí Linda Slívová.

 

Cenu pro nejstaršího účastníka získal pan Bohuslav Kořínek z Litvínova (narozen v roce 1934), nejmladším hráčem byl Paul David Peglau, ročník 2013.

 

Na našem turnaji je už tradicí ocenit hráče, kteří se dobrou taktikou a náročnými propočty dokážou trefit na 1) kulatá místa, tady 30., 40., 50…. a 2) na to místo, které odpovídá právě probíhajícímu ročníku, letos to tedy byla 31. příčka….Nejlepší taktiku letos prokázala Litvínovská Michaela Šaffová, která si nakonec odnášela z turnaje tu úplně největší a nejtěžší cenu za 31.místo.

 

Na kulaté ceny dosáhl i domácí Vladislav Nedohibčenko.

 

 

A vůbec musím pochválit naši mládež, jak se snažili – 4 body Lada Semová, Linda Slívová i Petr Vyslyšel.

 2 body uhráli naši nejmladší, pro které to byl první turnaj společně s dospělými, tedy Štěpán Jakoubek, Timo Bytko a David Pham Quang Nam Phong. A výhru zaznamenal i Vladislav, jejich trenér Palo Kufel výsledky online sledoval a ocenil.

Výsledky najdete zde

 

Fotografie najdete zde

 

 

Turnaj měl letos mnohé inovace, nic není jako dřív. Poprvé nám u prezence účastníci i diváci předkládali kromě ELA i své tečky a potvrzení, poprvé musel ředitel turnaje zjišťovat, jak je to se zahraničními účastníky a jejich případnou karanténou, poprvé jsme k informacím pro hráče  doplňovali otevírací hodiny testovacích center ve středu Teplic a sháněli nelepivou desinfekci. Člověk se pořád učí….

A zajímavě se spousta žen dostavila oblečena v nebesky modré, inspirována snad šaty Jitky Čvančarové z nedávného filmového festivalu…a vůbec byl ten turnaj takový nebeský, pohodový, příjemný, takové pohlazení na duši po šachové pauze…..a za to patří velký dík Radkovi a Radkovi! Spousta práce, času….a stálo to za to. Odměnou jim budiž spousta díků ještě v sále + další docházely ještě večer písemně. Poděkování samozřejmě patří i všem dalším z ŠK Teplice, kteří pomáhali s přípravou sálu, odvozem materiálu, přípravou figurek a techniky….Dík rodičům našich hráčů, kteří pomáhali, fandili, zapisovali, balili figurky….Dík divákům za podporu.

Velké poděkování patří těm, kteří náš turnaj podpořili, ať už finančně nebo věcnými cenami, letos to byli Statutární město Teplice a Rodinný pivovar Bernard a.s. Humpolec. Jo, Hliník, ten věděl, kam se má odstěhovat….a vůbec byly ceny rozmanité, dívky získaly keramické květiny které nikdy nezvadnou,  zápichy do květináčů ve tvaru šachových figurek nikde nekoupíte, ty se dají jen vyhrát v Teplicích…no a Bernard je prostě Bernard, jejich slogan Dobře si promyslete příští tah je jasně šachově přátelský.

 

Tak na shledanou zase na XXXII. ročníku Memoriálu Antonína Drvoty v Teplicích!

 

PS: Ten respirátor s šachovnicí jsem sehnala až v Praze….