• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

První prosincovou neděli, v čase adventním, pokračovala svým 4.kolem také 2.liga. V naší B-skupině došlo na severočeské derby. Jeli jsme do Litoměřic na utkání s místním Slavojem. Ten se letos výrazně posílil na předních šachovnicích angažováním GM Vološina a FM Vrbaty. Mé družstvo však jelo bojovně naladěno. Den před utkáním se nám trochu pozměnila sestava, když nemocného Láďu Kudrličku nahradil hostující Jirka Železný. Domácí nastoupili v téměř nejsilnější sestavě, chyběl jim jen Miloš Kozák, nám zase Ivan Ta Van Duy, papírově byli domácí favorité. Derby je ale derby, tam se rozdíly stírají.

Utkání zahájil slavnostním zahájením domácí rozhodčí František Chaloupka a boj mohl začít. Všude se rozehrálo, jen na mé 7.šachovnici chyběl domácí Jan Nováček. Dal si chvíli na čas, ale hned svým 2.tahem mě překvapil, na nějakou chvíli jsem se zamyslel a dohnal časově svého soupeře. Rychlá obchůzka kolem ostatních šachovnic, všude klid a mír, snad jen na 3.prkně rozehrál Martin Krutský králku moc optimisticky. Po dvou hodinách se mi Martinova pozice přestala líbit, také Tomáš Vaněk na 5.prkně stál s domácí Standou Trejbalem nějak divně, opožděně ve vývinu. Zato ostatní partie vypadaly dobře, zejména Honza Rubeš udával v partii lídrů tón hry, taktéž Jirka Dufek si držel svůj plán a domácí Gregor trochu tápal, co vlastně hrát. Vláďa Hadraba někde ošidil Gustu Brejníka v zahájení a střední hře, ziskem byl pěšec. Vašek Bartoš měl na 6.šachovnici těžkého soupeře, FM Bretšnadera, Vašek si však z titulů nic nedělá, rozehrál zahájení, které zná a které jsme spolu zrovna v pátek při blicáku sehráli. Pravda, já ho nehrál tak dobře, jako litoměřický borec, ale i tak se ten trénink určitě projevil :-) Vašek stál o malý chlup lépe. Na 8.šachovnici měl Jirka Železný nesnadného soupeře, vždy velmi útočně naladěného Jardu Šuru, Nejinak tomu bylo i dnes, Jirka stál bílejma trochu zalezle, jeho tah Jc3-b1 vypadal zpočátku divně, ale držel pozici a umožnil pak Jirkovi pěknou protihru.

Pak se začaly rodit první výsledky. Nejprve jsem po krátkém přemýšlení přijal nabídku svého soupeře na dělbu bodu, vzápětí dostává stejnou "ponúku" Vašek Bartoš, není co riskovat, také přijal. Hned na to sice prohrává Martin, který nemohl zabránit pěknému matovému útoku soupeře...průběžně tedy prohráváme 2:1. Ostatní partie ale vypadají dobře, Honza Rubeš s GM Vološinem stále pěkně, Jirka Dufek získává vyhranou pozici, také Vláďovi věřím, že Gustu v koncovce přehraje. Mají sice různobarevné střelce, Vláďa má ale 2 spojené pěšce. Tomáš Vaněk začíná otáčet svou partii, na mou připomínku, že proti remíze nic nenamítám se na mě Tomáš zle podíval...z toho jsem pochopil, že si věří na víc. Trochu trnu, když na 8.šachovnici Jirka Železný nejprve odmítá remízu (s mým svolením) a za pár tahů forsíruje přechod do horší (možná i prohrané) věžovky. Oba dva s Jardou jsou ale v kisně a nevidí správný postup, pak už je to opravdu plichta a oba dva si odfrknou, prostě platí klasika, lepší pulka než-li nulka...průběžně prohráváme 2,5:1,5. Časovky tentokráte nic nerozhodují, krátce po nich se na remíze také dohlodli oba lídři mančaftů. Prohráváme tedy sice 3:2, ale zbylé 3 partie máme jasně lepší, ne-li vyhrané. Obdivuji všechny 3 aktéry našeho mančaftu, že v tak vypjaté situaci dokáží ukočírovat své nervy a přesnou hrou postupně realizují svou výhodu. Jako první zatroubil fanfáru Vláďa Hadraba, který Gustovi ukázal, jak se hraje koncovka různobarevných střelců na výhru...uff, vyrovnáno 3:3. Za pár minutek na to korunuje svou výbornou hru Jirka Dufek, domácí Gregor se sice snažil, ale vše bylo marné...otáčíme průběžný stav na 3:4. Jako poslední dohrávala dvojice Standa Trejbal s Tomášem Vaňkem. Jak už jsem psal výše, Tomáš si v koncovce věřil, navíc Standa až moc spolupracoval. Zase se ukázala stará pravda, že střelec je dlouhonej, kdežto jezdec krátkonohej. Po 5-ti hodinách hry tedy Tomáš vítězným smečem upravil na konečný stav 3:5. SLÁVA, tohle jsou zlaté 3 body, perně vybojované a vysezené. Smekám přes "svým" týmem. Cítil jsem z něj během zápasu odhodlání zvítězit.

Cesta domů tímpádem probíhala ve výtečné atmosféře, na vavřínech však jistě neusneme. Za 14 dní doma hostíme borce z Mladé Boleslavi, bude to poslední kolo v letošním kalendářním roce. S "Bolkou" to jsou vždy vyrovnané zápasy, ne jinak tomu bude i tentokráte.

ŠK Slavoj Litoměřice   ŠK Teplice
Voloshin Leonid (Z, H) 2360F ½ - ½ 2285F Rubeš Jan (Z)
Gregor Jiří (Z, H) 2245F 0 - 1 2318F Dufek Jiří (Z, H)
Vrbata Zbyněk (Z, H) 2331F 1 - 0 2114F Krutský Martin (Z)
Brejník Gustav (Z) 2072F 0 - 1 2201F Hadraba Vladimír (Z)
Trejbal Stanislav (Z) 2153F 0 - 1 2130F Vaněk Tomáš (Z)
Bretšnajdr Vladimír (Z) 2243F ½ - ½ 2025F Bartoš Václav (Z)
Nováček Jan 2110F ½ - ½ 2027F Bayer Radek
Šura Jaroslav 2025F ½ - ½ 2002F Železný Jiří (H)
  3 : 5  

 

 

 

Pohled do „býčí“ arény v Litoměřicích.

 

 

 

 

 

 

Martin Krutský za pár tahů sklonil svého krále před nekrytelným matem.

 

 

Soustředěný Vašek Bartoš zaknihoval cennou remízu s FM Bretšnajdrem.

 

 

Domácí Jarda Šura proti čerstvé posile našeho mančaftu, Jirkovi Železnému. Ten dostál svému příjmení, Jarda jeho obranu neprorazil.

 

 

Dva hrdinové zápasu z ŠK Teplice, celý bod získal jak Tomáš Vaněk, tak vedle sedící Vláďa Hadraba, proti kterému vykukuje Gustav Brejník.

 

 

V popředí lídři obou mančaftů, zleva GM Vološin proti FM Janu Rubešovi, za nimi černými FM Gregor proti vítěznému FM Jirkovi Dufkovi.

Žádný komentář