• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

V pátek 8.5.2015 se v Chomutově konalo finále mládežnického Grand Prix Ústeckého kraje. Našinci se vydali potvrdit, případně vylepšit svá  celková umístění, do závěrečného pořadí se započítává pět nejlepších míst ze sedmi turnajů. Na GP se dají také uhrát body, potřebné pro postup na krajský přebor v šachu, kde už lze získat jízdenky na mistrovství Čech. No a v neposlední řadě je na turnajích Grand Prix zábava, potkáte tu spoustu kamarádů, můžete si zahrát fotbálek a načerpat síly u švédských stolů se slanými i sladkými dobrotami.

Velkou radost měli reprezentanti našeho spolku hned u prezence, Šachový klub Teplice byl nejpočetnější výpravou! Hujerovitý jsme měli tentokrát naštěstí i doprovod, do Chomutova se vydali trenéři, matky, otcové, sestry i kamarádi junioři.

Nejvíc reprezentantů měly Teplice v kategorii mladších žáků. O bednu turnajovou i celkovou se rval Palko Kufel až do posledního kola. Tentokrát nenašel mezi krajany žádného přemožitele, po bodu mu sebrali jen hráči 1. Novoborského ŠK, tedy záložní zdroje vítězů šachové extraligy. Palko skončil šestý, o dvě místa lépe, než byl nasazený. Dost dobré čtyři body uhráli i naši dva supermladší žáci, kteří budou v téhle kategorii bojovat ještě následující dvě sezóny, tedy Honza Václavík a Ondra Slíva. Ten porazil i celkového medailistu!  Čtyři výhry si připsal i Tomáš Frontz, který letos začíná a hraje fakt dost dobře. Tihle čtyři borci skončili v první polovině startovní listiny. Vojta Kufel uhrál 50%, turnaj byl pro něj i přípravou na MČR osmiček, kam přejel rovnou z Chomutova Tři body získal Jonáš Burger, tentokrát si zahrál s opravdu těžkými soupeři. No a další z našich nadějí Jakub Češpiva jednou remizoval a jednou vyhrál, společně s Vojtou budou patřit mezi mladší žáky ještě po tři další sezóny. Naštěstí nebyl nikdo lichý a všichni šachisté si opravdu zahráli sedm partií, pocvičili se, potrénovali, zjistili, co hrát i příště a od jakých tahů utíkat daleko. Případně si situace zanalyzovali se svými trenéry Palem a Filipem, Ondrovi pomáhal s rozbory i tatínek. Pohybuchtiví mladíci se vyřádili i na přilehlém fotbalovém hřišti, ti v dresech ŠK Teplice byli aspoň lehce identifikovatelní a dohledatelní. Zajímavé je, že všechny tři medaile z kategorie mladších tentokrát cestovaly za hranice našeho kraje.

 

 

 

Mezi staršími žáky seděl Marek Piskač po celou dobu proklatě vysoko. Zahrál si s krajskou špičkou i s hosty z Karlovarska a Liberecka. Marek už letos uhrál bronz a přebírání medailí se mu tak zalíbilo, že porazil šest ze sedmi soupeřů a poprvé svou kategorii vyhrál! Získal tak krásný pohár a užil si mohutný potlesk (viz foto - zlatý Marek na pódiu)

Nikita Koval se dostal opět nad 50% a uhrál 4/7. Pavel Králik za 3 výhry prakticky obhájil své nasazení, Roman Markelychev získal 2,5 bodu. Ladislav Bakányi skóroval dvakrát, hned v prvním kole porazil jednoho z favoritů.

 

Dorostenci byli tentokrát mimořádně silní, tuhle kategorii si poprvé zahrál Honza Vykouk, věkem starší žák, výkonností adept na medaile mezi muži. Poprvé v sezóně a zároveň naposled v životě nastoupil Honza Mikeš, několikanásobný medailista z MČR a reprezentant naší republiky. Nechyběli ani tři údličtí králové ani častý vítěz turnajů Grand Prix Ondra Toman.... Náš Vašek Bartoš v těchto dnech maturuje, v Chomutově nehrál, ale během odpoledne přijel spolu s Honzou Rubešem své oddílové kolegy aspoň povzbudit.  Roli nejvýše nasazeného dorostence z Teplic tak převzala Kamila Stránská. Za 4 body si poskočila mezi chlapci oproti nasazení o 2 místa výše na 9. příčku. Ovšem ve své kategorii dorostenek neměla konkurenci a získala zlatou medaili (na fotografii společně s nejlepší starší žákyní Eliškou Mrišovou a zlatou mladší dívkou Lenkou Gárskou).

Filip Zeman skončil s 3,5/7 jedenáctý, také lépe, než určovalo papírové pořadí. Kryštof Burger obsadil 13. příšku se třemi body, Standa Králik zvítězil jednou.

 

 

Výsledky všech tří kategorií najdete zde

 

No a pak už krajský šéf mládeže Jirka Kalužný bleskově spočítal celkové výsledky a mohli být vyhlášeni i šampióni seriálu Grand Prix. Téhle závěrečné slávy jsem se poprvé zúčastnila v roce 2004 a moc jsem se těšila, jak si to letos ještě naposled užiju a pořádně zatleskám všem Tepličákům. Nakonec jsem si ale moc nezaplácala, ne snad že by naši nebyli úspěšní, ale pomáhala jsem s předáváním medailí. Moc ráda jsem pověsila na krk Palkovi Kuflovi stříbrnou placku za celkové druhé místo mezi mladšími žáky (na fotografii stříbrný Palko hned vedle zlatého Kuby Šťastného).

Doma to doslova zůstalo ještě jednou, Kamila obsadila první místo mezi dorostenkami. V každé věkové kategorii si pro diplom došlo na pódium 10 nejúspěšnějších celkového pořadí. Mezi mladšími jsme tedy měli stříbrného Palka, mezi staršími drtivě finišujícího bramborového Marka a mezi dorostenci čest Teplic zachraňující devátou Kamilu.

 

Fotky z akce najdete zde

 

Celková bilance zdí dobře: v jarním chomutovském turnaji Grand Prix získal ŠK Teplice zlato a zlato (Marek a Kamila), v celkovém pořadí seriálu stříbro a zlato (Palko a Kamila). Tepličtí uhráli také dost dobrých výsledků a povedených partií, navíc hlavně mezi mladšími máme nadějné zálohy do dalších let. 

Během dne jsme samozřejmě zavzpomínali na pana Jindřicha Trapla, dovezli jsme mu květiny od teplických a chomutovských přátel šachu. Myslím, že by teplické hráče za výsledky v Grand Prix určitě pochválil!

 

A jak to dopadlo s Vojtou Kuflem na Mistrovství ČR dětí do 8 let? Vojta opět prokázal ocelové nervy, první den uhrál ve své chlapecké kategorii 2/6 a druhý den - pozor - 3/3! Přibližně obhájil své nasazení, dostal se nad padesát procent, moc mu gratulujeme! Vojta byl navíc v celém startovním poli jediným reprezentantem Ústeckého kraje (89 chlapců, 20 dívek). 

Jen tak dál, doufám, že i v dalších letech si můžeme půjčovat hymnu od žlutomodrých fotbalistů a budeme teplickým mladým šachistům společně s Kamilem Střihavkou zpívat: ,,Teplický tu koně jsou, soupeře svý roznesou"

 

 

Žádný komentář