Každý z ročníků teplického Openu bývá něčím nový, něčím výjimečný, neopakovatelný…..A letos to bylo (alespoň podle mě) spojení dvou akcí, které se nádherně doplňovaly. Během závěrečného víkendu, v průběhu osmého a devátého kola, došlo nad Domem kultury Teplice k propojení  řeckých termínů, tedy kalos (kai) agathos, což znamená krása a ctnost.

V prvním patře bojovali o tituly rytíři ctnosti šachistické, v přízemí se odehrávaly módní přehlídky v rámci Czech Fashion Week, prestižní to návrhářské akce. Opět se potvrdilo, že prostě sportovci a modelky patří k sobě. Ovšem samozřejmě nelze striktně oddělit obě akce, jistě mezi modelkami byly dámy moudré a vzdělané a mezi šachisty muži sošní, mnohé hráčky by jistě rádi angažovali módní agenti i na přehlídkové molo…….Jen tady v prvním patře všichni spíš obdivovali krásné dlouhé šachové partie, zatímco na kolonádě spíš krásné dlouhé nohy.

 

Letošního ročníku turnaje Teplice Open se zúčastnilo celkem 175 hráčů z 24 zemí světa. Z exotických federací jmenujme třeba Argentinu, Austrálii, Kanadu, Indii, Malajsii, Čínskou Taipei, přijelo ovšem i mnoho šachistů z Evropy, například z tradičních šachových bašt z Polska nebo Maďarska. Na startovní listině se sešlo 16 GM, 19 IM, 23 FM a 2 WIM. Z české špičky dorazil Jiří Štoček, hvězda nedávného kvalifikačního turnaje o šachovou olympiádu. Do Teplic dorazili i obhájci prvenství Sergej Movsesjan nebo Maxim Turov. Nasazenou jedničkou byl GM Maxim Rodshtein….v minulosti hrála teplický Open i jeho manželka, Tereza rozená Olšarová. Špička byla vyrovnaná a ve velké konkurenci bylo o co hrát, vítěz si kromě skleněné trofeje odnáší 50 000,- Kč.

Na předních deskách se to během devíti kol točilo, průběžně první byl například Leandro Krysa z Argentiny, Jevgenij Postnyj z Izraele, Dastan Muhammed Batuhan z Turecka…Ovšem důležité samozřejmě je to, kdo je na prvním místě po kole devátém….a tak do historie vítězů turnaje se zlatou barvou zapisuje čtvrtý nasazený Jevgenij Romanov z Ruska, stříbrný skončil jeho krajan Jevgenij Vorobjov, bronz získal Dastan Muhammed Batuhan, všichni uhráli 7/9.

 - fotografii jsem si vypůjčila z FB pana Pavla Kirse, díky!

Bylo to velmi velmi vyrovnané, 7 bodů uhrál i čtvrtý GM Erdos a pátý GM Repka. Nejlepším z českých hráčů byl na 11 místě GM Štoček….malá odbočka, můj syn se ženil v Ostrově nad Ohří a s matrikářkou jsme před obřadem nerozebíraly očekávané štěstí novomanželů, ale jací že to slavní šachisté žijí v jejich městě….nejlepší ženou byla Dinara Sadukassova z Kazachstánu, druhá skončila Anna Marie Koubová a třetí Olena Žemličková, reprezentantka Ukrajiny.

Nejmladším účastníkem byl děčínský talent Vojta Gorej (nar. 2010), nejstarším pan Vojtěch Kympergr, nar. 1932. Někdo v přísálí říkal, že fotbalistou můžete být po celý život, já bych to opravila, koníčkem v každém věku mohou být právě šachy!

 

V krajském přeboru mužů, žen a dorostenců, který se koná právě v rámci Teplice Openu, mě zaujala hlavně dvě jména. To první – Jiří Horák. Jirka vyhrál nejen KP mužů, nejen KP v kat. S50, stal se i nejlepším v S60 v rámci Openu! Jirka byl snad nejčastějším návštěvníkem pódia během slavnostního vyhlášení, odnesl si kupu cen, nechal za sebou nejednoho z favoritů, pár GM, ale dokonce i syna Aleše! Oproti nasazení vyskočil slušně vysoko, i ELO body připíše a ženě Mirce doveze další krásné skleničky, borec!

 

 

A ten druhý, před kterým smekám, se jmenuje Lukáš Lieber.

Vyskočil nahoru o 66 míst, připsal si 128 bodů na rating, ač vůbec nepatřil k papírovým favoritům, získal bronz v kategorii H18, i když věkem patří zatím k 16 (stejně jako první Adam Polanský a druhý Pavel Šmíd). A pozor, Lukáš se stal skokanem turnaje! S Elem 1470 porazil v posledním kole hráče 1957! To, že je Lukáš velkým talentem a šachovým dříčem víme v Teplicích už dávno, už druhou sezónu u nás hostoval v KP družstev starších žáků. Jen Lieberovým nezávidím tu potřebnou rekonstrukci bytu a zvětšení domácího prostoru minimálně o jednu místnost, žabák pro skokana byl letos mimořádně obrovský… J

 

 

Nejlepší ženou i dorostenkou byla Eliška Mrišová, mezi U20 bodoval ještě Gusta Brejník, v S50 získali medaile i Miloš Kozák a Václav Valeš. V hlavní krajské kategorii skončili za Jirkou Horákem domácí Honza Rubeš a bronzový Radomír Volek.

 

A jak se dařilo teplickým účastníkům Openu? Nejvýše tedy skončil Honza Rubeš, 5/9, cca obhájil nasazení i rating, remízoval s jedním GM. Vladimírovi hadrabovi se povedl hlavně začátek, po 2/3 se ve 4. Kole utkal s GM Štočkem! V závěrečných pěti kolech uhrál přesně 50%, takže dobré, v krajské kategorii S50 skončil těsně čtvrtý.

 

Petr Šťastný uhrál 4 body, odehrál slušný turnaj, hned v prvním kole narazil na GM Štočka. No a v posledním kole si ověřil, že Maďarsko je malá země a všichni šachisté se tam znají. Jednou ho jeden maďarský hráč porazil  a všem nepochybně prozradil taktiku na pana Šťastného, od té doby proti reprezentantům země guláše nemá štěstí J Ale celkově dobré!

 

Radek Škuthan mi kladl na srdce, ať o něm do článku žádné info nedávám, že hrál pod vobraz. Ale já to tak černě nevidím, umístění vyšší než nasazení, rating do plusu….na závěr celý bod, konec dobrý, 3/9. Ale zase dobře, že má Radek vyšší ambice.

 

Honza Václavík naskočil až od třetího kola, předtím hrál MČR družstev mladších žáků. I tady může zavládnout spokojenost, 3/7, lepší umístění, zisk na ratingu.

 

Milan Maščák, ředitel turnaje  pároval, pokud by byl lichý počet hráčů, odehrál čtyři partie.

 

Výsledky najdete zde

Fotografie od Jirky Šťastného najdete zde. Díky! Mimochodem, jeho syn, náš Kuba, uhrál 3,5/9, i on mírně vylepšil umístění oproti nasazení a rating.

 

XIII. ročník turnaje tedy rozhodně nebyl smolný, pokud zprůměrujeme horky při začátku a zimu na konci akce, tak počasí bylo dokonalé, doprovodná přehlídka kolekce plavek byla inspirující…. Díky celému pořadatelskému týmu!! Díky! Díky oběma rozhodčím! Díky všem fanouškům a divákům, kteří během týdne zavítali do hracího sálu, podpořit, podívat se….třeba poslední den přišli Vašek Bartoš, Petr Gruss nebo Linda Slívová… Díky pracovníkům Domu kultury za příjemné zázemí! Díky hráčům, díky všem!

 

PS v neděli přivezli do baru chlebíčky, majonézové, s vlašákem…..oko labužníka zaplesalo. Petr Gruss se hned vydal na nákup, že chlebíčky tu vždy mají výborné, ale paní – odpovědná pracovnice ho zarazila, že nejdřív musí zjistit, zda jsou tyto lahůdky určené pro šachisty nebo pro ty modelky…… J Samo byly pro šachisty,  copak ty dlouhonohé kočky jedí tohle? Šachisté kvalifikovaným odhadem vypočítali, že jeden chlebíček by stačil dvaceti modelkám dohromady na jeden den…….jak je dobré býti šachistou!

 

PS - jestli já něco nesnáším, tak jsou to sprostí lidé, dršťková polívka a přepis slovanských jmen do češtiny přes angličtinu....tož v mých článcích jsou jména vítězů napsána tak, jak mi slovanský zobák narostl, zkoušku ze slavistiky jsem udělala napoprvé :-)

Komentáře  

+5 #1 Jirka Jirásek 2018-06-26 10:08
Asi se něco zaseklo, jinak si nedovedu vysvětlit, že na Lenčin jako vždy osobitý a duchaplný článek dosud nikdo nezareagoval. Já už se snažím podruhé a snad to vyjde. Tentokrát nejvíc obdivuju, jak (ač nešachistka) vyhmátla skutečné hvězdy turnaje. Opravdu jimi byli Jirka Horák a Lukáš Lieber. Tepličtí dospěláci Honza, Vladimír i Petr dobře vědí, že jim ve svém hodnocení mírně přilepšila. Moc jsem jim na dálku fandil, tak příště...Mládež níci Radek a Honza V statečně bojovali až do konce a rozhodně se za svůj výkon nemusí stydět. Závěrem si dovolím velkou výtku na adresu organizátorů. Mám rád turnaje (a těch je naštěstí většina), kde je cenami pamatováno i na ty s nižším elem a kde mají tedy skoro všichni šanci vyhrát. Teplický megaturnaj k nim bohužel nepatří ani náhodou.
PS pro Lenku - dršťkovka většinou mladým nechutná, máš ještě čas. Věřím, že si ji jednou spolu dáme
Citovat
+5 #2 Lenka 2018-06-26 13:04
Jé, Jirko, děkuju za hodnocení mého hodnocení! Zrovna včera jsem říkala Radkovi, že mi ohlasy na mé články chodí mailem, přes facebook, dokonce i pomocí fotografií, ale komentářů bývá zde pomálu....Já jsem teda ráda za každou reakci, za každý názor, z poděkování bývám často dojatá....a občas se i dozvím, že naše stránky mají sledovanost i za hranicemi města a dokonce i kraje, tož super! Jo a tu společnou dršťkovou rozhodně nevylučuju, třeba mi zrovna začne ještě chutnat - jen tedy tvé jméno v článcích nebudu nikdy uvádět jako třeba George Yirasek (čteno :džirejsek).... :lol:
Citovat
+5 #3 Jirka Jirásek 2018-06-26 14:30
Aby bylo té zasloužené chvály trochu více (když už ji ostatní skrývají na FB), přidám ještě jeden postřeh. Lenka mě pohladila po duši svým názorem na trapné podbízení se angličtině. A nejde jen o Slovany. I staří Řekové se musí obracet v hrobě , když naši pokrokoví komentátoři hlásí, že Senejtrs vyhráli nad Tajtens a v útoku se zaskvěl Vlejsik. Přece se neztrapní nějakými Senátory a Titány a Vlašičem jako poleno.
Citovat
+3 #4 Jiří Horák 2018-08-04 12:38
K té angličtině - trochu kritiky na GM Tallu.
Pokud řeknu anglicky na začátku partie "Sit down, please", bylo by hezké doplnit " Posaďte se...?
Citovat