• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

 

V sobotu 24. září 2016 se uskutečnil první ročník turnaje Srbický rapid. Turnaje, kde jde především o příjemné setkání šachistů všech věkových kategorií, o radost ze hry, z pěkných rapidových partií. Nejde tu o žádné postupy ani sestupy, o ztráty ELA. Všichni účastníci by na otázku ,,Hrajete tento turnaj, dobrovolně, bez přinucení?" zavolali radostně ANO! Rapid v Srbicích byl zároveň ideální příležitostí pro rozpinkání se před sezónou. A hezkou motivací byly i připravené věcné ceny, možnost výborného oběda cca 5 kroků od šachovnic a celodenní možnost nákupu nápojů, hrací sál v srbickém Kulturním domu dělí jen jedny dveře od vyhlášené Hospody u Babky.
Na startu se v sobotu sešlo 36 hráčů, což je na první ročník nově vzniklého turnaje slušné číslo. Přijeli šachisté z našeho regionu od Povrlů přes Štětí až po Klášterec nad Ohří. Někteří už jeli najisto, parádní hrací sál i přilehlou restauraci si omrkli v dubnu při Krajském přeboru družstev mladších žáků a teď už věděli, do čeho jdou. Paní šéfová z restaurace se opravdu vycajchnovala a navařila k obědu pravé domácí bramborové knedlíky, to se to pak hraje!
 
Na startovní listině jsme našli hráčů různých kategorií, od ELA 2305 po 1000, od data narození 1934 až po 2009, přihlásily se i ženy a dívky....A všichni hráli pro radost, o nějakou tu cenu, bez ohledu na získané ELO body, góly, vteřiny......pro některé žáky to byla první možnost zahrát si s dospělými zkušenými hráči, ti vysoko nasazení zas měli jinou motivaci, kdo by se nechtěl stát historicky prvním králem šachových Srbic.....
 
Roli favorita potvrdil nejvýše nasazený Michal Horák z oddílu Chess Most, za parádních 6,5/7 mu jasně patřilo turnajové zlato!  6 bodů uhrál stříbrný Karel Nudčenko  z TJ Sokol Údlice a třetí příčku obsadil s pěti body nejlepší z teplických hráčů Ivan Žahour.
 
Do první desítky se z našeho oddílu probojovali ještě Petr Šťastný a Ladislav Kudrlička. Další medaile pro pořádající ŠK Teplice získali ještě Pavol Kufel ml. za první místo mezi žáky, nar. 2002 a mladší, Terezka Frenclová za druhé místo v kategorii dívek a Kamila Stránská jako nejlepší žena turnaje.
 
Speciální cenu pro nejlepšího šachistu, který je zároveň i obyvatelem obce Srbice, získal žák Palko Kufel. Nejmladší Marcel Marek byl z Povrlů, nejstarším účastníkem byl pan Bohuslav Kořínek z Litvínova, ten obsadil v absolutním pořadí vynikající 5. místo!
 
Občas byl rozdíl hráčů nejen elový, ale i výškový, párkrát proti sobě usedl trenér se svým svěřencem, někdy se žáček propracoval k desce proti adeptovi na medaili, jindy zas zkušený šachista zaplul do "dětského koutku".......... Prostě fajn turnaj, jak má být. I diváci přišli, třeba šachisté z blízkých oddílů nebo srbičtí fanoušci. 
 
Z domácích hráčů bych tentokrát ocenila především pány Žahoura, Šťastného a Kudrličku za výborný výsledek  a pak Terezku Frenclovou a Kubu Češpivu za dlouhé, přemýšlivé partie. Spokojený s bodovým ziskem byl i Jason Hora, Dominik Hübl byl ohlásit výhru dvakrát, Kuba Košťák si zahrál svůj první turnaj s dospělými spoluhráči a Palko Kufel měl po dvou kolech 1,5 bodu a hrál pak proklatě vysoko!  A solidní body uhrál i exex- předseda Josef Obršál a předseda Radek Bayer, takže výsledky solidní! I Kamila byla spokojená, že po delší šachové pauze nezahrála ani jeden nemožný tah a prakticky potvrdila své nasazení, tož vše dobré.
 
V propozicích byly sice slíbené věcné ceny pro prvních 30 účastníků, ale pořadatelé to operativně rozšířili na prvních 36, nikdo tedy neodcházel s prázdnou. Pro hráče i diváky byl připravený ovocný hruškový koutek, inu právě je čas sklizně..... U Babky  měli otevřeno po celou dobu konání turnaje, žízeň ani hlad tak neměl nikdo. A pár minut od hracího sálu byla i spousta dalších doprovodných atrakcí, po skončení turnaje mohli hráči zajít vyplenit OC Olympia (no spíš hráčky), navštívit nedaleký cirkus nebo zavítat na fotbalové utkání. 
 
Prostě celé to bylo fajné a velký dík patří řediteli turnaje Radkovi Bayerovi. Další velký dík za přípravu celé akce patří Jitce a Palovi Kuflovým. Příští rok se jistě strhna nelítostná bitva o nejlepšího hráče ze Srbic, až do dalšího ročníku patří pomyslný žlutý trikot vedoucího šachisty Palkovi ml. A děkuji i exex-předsedovi Josefovi a všem dalším, kteří přiložili tlapu k dílu a pomohli s organizací. Od hostů - účastníků jsem celý den při zapisování jedniček, nul i půlek slyšela jen samou chválu na hrací sál, ceny pro hráče, vepřo- bramborové knedlo- zelo, náladu na akci i na neabsenci nápojů.
 
Tož doufám, že se všem v sobotu 24.9.2016 líbilo a zase příště nashledanou!
 
Fotky najdete zde
 
Výsledky jsou zde
 

 

Žádný komentář