• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

V sobotu 9.5.2015 se v Domě kultury Teplice konal již XXV. ročník Memoriálu Antonína Drvoty. Tento turnaj je již tradiční vzpomínkou na spoluhráče a kamaráda teplických harcovníků, šachy na jeho počest si přijíždějí ale i žáci a junioři nové figurkové generace. I letos počet účastníků překročil stovku, zájemci o rapid šach i setkání s přáteli zaplnili estrádní sál.

 

 

 Turnaj se hraje zároveň jako krajský přebor mužů, žen, juniorů a juniorek, dorostenců a dorostenek v rapid šachu, pořadatelé předávají také speciální ceny, turnaj je ovšem populární i za hranicemi našeho regionu. Účastnici turnaje se sjeli nejen z různých koutů našeho regionu, ale i z Prahy, Karlovarska, středních Čech, Vysočiny… Letos jen byla trochu slabší účast žáků, kteří hráli v pátek 8.5. své finále Grand Prix a přece jen, i šachisté musí občas odpočívat. Ale zase výborně klapla spolupráce s pořadateli hokejového mistrovství světa, kteří na sobotu nenasadili žádný zápas naší reprezentace.

Letošní ročník byl jubilejní dvakrát, již se hraje celé čtvrtstoletí a po dvacáté jej pískal FA Danouš Platánek. Ten také při slavnostním zahájení předal květinu vzácnému hostovi, paní Mackové, sestře Antonína Drvoty. Ta si zavzpomínala s Petrem Šťastným na šachové boje svého bratra, na atmosféru při tehdejších turnajích. Paní Macková sleduje stále šachové dění, jejím oblíbeným hráčem je David Navara, jehož nedávné vystoupení v pořadu Všechnopárty ji pořádně rozesmálo.

První šachovnice byla jako již tradičně na pódiu, přenos partie do sálu zajišťoval opět Milan Maščák.

Místo nahoře si po celou dobu zajistil první nasazený GM Petr Neuman. A třeba jeho koncovka proti domácímu Honzovi Rubešovi měla u plátna sledovanost skoro jako zápasy nedalekého hokejového Litvínova. Na předních stolech hráli z teplických nejčastěji Honza Rubeš a Lukáš Klement, probojovali se sem i Vladimír Hadraba a Martin Krutský, oba si zahráli právě s Honzou, který už doma nějakou tu plaketu s portrétem Antonína Drvoty má a letos se snažil vybojovat další do sbírky.

Plusem akce je i to, že se u šachovnic mohou potkat trenéři s žáky, otcové a děti, hráči různých věkových kategorií. Oblíbenosti turnaje napomáhá i místo konání, v centru je nepřeberné množství obchůdků a restaurací, místo pro občerstvení během pauzy na oběd si vybere každý. Doprovod si mohl v přísálí užít koncert Severočeské filharmonie Teplice, odpoledne se zase na přilehlé kolonádě někteří šachisté poslechli jazzový orchestr. Milovníci hry na piano se realizovali přímo u vchodu, kde si může vyzkoušet hudební produkci každý. Ovšem samozřejmě se nejvíce hrály šachy, motivací účastníků memoriálu byla prestiž, radost a také hromada cen. Kdo chce mít v Teplicích jistou odměnu, musí skončit do 20. místa, umístit se v krajském přeboru, mít správný věk nebo se trefit na prémiové příčky, šanci má tedy každý. A jak to tedy dopadlo?

Celkovým vítězem Memoriálu Antonína Drvoty se stal již zmiňovaný GM Neuman. Druhé a třetí místo obsadili reprezentanti pořádajícího oddílu, stříbrný skončil Honza Rubeš a bronzový Lukáš Klement.

 

 

 Do první desítky se probojoval ještě Ing. Vladimír Hadraba. Krajským přeborníkem v kategorii mužů se stal Honza Rubeš, a protože věkem patří ještě k juniorům, převzal si cenu za vítěze v H20. Druhý v KP mužů skončil Lukáš Klement a třetí Ondra Toman z Klášterce n. O., který hostuje v našem ligovém Áčku. Ondra byl zároveň nejlepším hráčem kategorie H18. Další mládežnické medaile získali Honza Vykouk z Mostu a Aleš Horák z Údlic. Nejlepší juniorkou i dorostenkou byla vyhlášena Eliška Mrišová z ASK Lovosice. Zlato mezi ženami získala klášterecká Helena Grussová, stříbro litvínovská Míša Šaffová, bronz Maruška Bažantová z krajského města, květinu a cenu si odnesla i Monika Durdisová ze Štětí..

Nejstarším účastníkem turnaje byl pan Jiří Kudera ze Slavoje Litoměřice, cenu pro nejmladšího hráče získal Štěpán Mrišo, člen stejného oddílu, jako jeho sestra Eliška. Štěpán se narodil v roce, kdy pan Kudera slavil 71. narozeniny…

Nejlepší taktiku, strategii a trefu prokázal údlický Matyáš Kalužný, který svou hru řádně naplánoval a trefil se tak na jubilejní 25. příčku, odnesl si tak obrovský balík plný dobrot. Sladkou cenu pak získali i ti, kteří skončili na kulatých příčkách, tedy Michal Bürgermeister, domácí Matěj Kotrba (ten si své umístění na zarovnaném místě i vědecky předem spočítal a vysvětlil), Miroslav Forman, Miloš Mrišo, Vladislav Tyban, Eliška Mrišová, Rudolf Žikavský a Matěj Tomášek. A na závěr si pro čokoládu přišli všichni žáci, kteří prokázali tu statečnost, že usedli na turnaji k partiím proti dospělým zkušeným šachistům.

 

Výsledky najdete zde

Fotografie najdete zde

 

Při loučení se k mým uším dostala jen slova chvály. Spokojené byly rodinné šachové klany Mrišových a Horákových, kde všichni získali pěknou cenu a obálkovou metodou i nějakou tu korunu. Na turnaj se přišli podívat i Tepličáci, kteří tentokrát nemohli hrát, zastavili se tedy aspoň pozdravit a podpořit své oddílové (nebo už vlastně spolkové?) kolegy. V sále jsme tak potkali exexpředsedu Josefa Obršála, Frantu Bublíka, Kinga Dejvida, Michala Vacka a další.

 

Velký dík patří hlavnímu sponzorovi turnaje, teplické společnosti AGC Flat Glass Czech a.s., největší výrobce plochého skla ve střední Evropě nezapomíná, že Antonín Drvota pracoval právě ve sklářství.

Další ohromné poděkování patří organizačnímu týmu v čele s ředitelem turnaje Radkem Bayerem. Všechno klapalo a fungovalo, příslušné jedničky a nuly byly zapsány na ty správné řádky. Děkuji dalším členům týmu, kteří zajistili logistiku celé akce, organizovali a nosili, sháněli, stavěli a bourali. A všem účastníkům, kteří v těchto dnech právě maturují a i tak si přišli zahrát, přeji dobré otázky a krásné známky.

 

XXV. ročník Memoriálu Antonína Drvoty je tedy za námi, ŠK Teplice může být spokojený s organizací akce i se skvělými výsledky svých hráčů. A už se pomalu začíná připravovat další ročník. Ještě v hracím sále jsme začali domlouvat jedno překvapení na příští rok. Vyjde to? Uvidíte na XXVI. ročníku!

Komentáře  

0 #1 Radek Bayer 2015-05-11 16:27
Děkuji všem hráčům za jejich účast, zejména za bezproblémové a gentlemanské chování během celého turnaje. Bylo nám ctí pro vás tento turnaj zorganizovat.

Děkuji všem svým kolegům z klubu za pomoc při organizaci turnaje.
Citovat
0 #2 Matěj Kotrba 2015-06-05 13:49
Spočítal stylem : Na každém vyhlášení na kterém jsem byl jsem neměl to štěstí být na náhodné cenové pozici a teď když se vyhlášení nezúčastním určitě jednu vyhraju :-)
Citovat